Świetlówki LED – budowa i zasada działania. Czy pasują do zwykłych opraw?

Świetlówki LED to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnych lamp fluorescencyjnych. Począwszy od września 2021 roku staną się one jeszcze powszechniejsze, ponieważ decyzją Komisji Europejskiej większość klasycznych świetlówek liniowych zostanie wycofana z rynku. Co warto wiedzieć o tej technologii? Jak zbudowana jest świetlówka LED w odróżnieniu od innych rodzajów żarówek? Czy da się ją zamontować w zwykłej oprawie? Po odpowiedzi zapraszamy do artykułu. 

Budowa świetlówki LED

Świetlówki LED wyglądem przypominają konwencjonalne lampy fluorescencyjne. Są to długie, mleczne tuby zakończone standardowymi gniazdami przyłączeniowymi. Jednak, gdy zajrzymy do środka rury, okaże się, że zasada działania świetlówki LED jest zupełnie inna niż zasada działania świetlówki tradycyjnej. 

przede wszystkim w rurze nie ma gazu, w tym toksycznych oparów rtęci,

w obudowie znajdziemy rząd diod elektroluminescencyjnych, 

obudowa może być wykonana ze szkła, aluminium lub polimerów (plastiku). Najczęściej spotykane są te ostatnie, ponieważ plastik, w przeciwieństwie do szkła, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.  

Gniazda kończące tubę niczym nie różnią się od tych stosowanych w konwencjonalnych świetlówkach.

Sprawdź również, jak działa żarówka LED i z jakich elementów się składa. 

Świetlówki LED – rodzaje 

Świetlówki LED, podobnie jak ich fluorescencyjne odpowiedniki, dostępne są w wielu różnych wariantach. Różnią się między innymi rozmiarami i wykorzystanymi gniazdami.

Najpopularniejsze rodzaje świetlówek LED to: 

T8 – świetlówka LED o średnicy 26 mm wyposażona w gwint G13. 

T12 – świetlówka LED o średnicy 36 mm wyposażona w gwint G13

T5 – miniaturowa świetlówka o średnicy 16 mm wyposażona w gwint G5. 

Po zmianach wchodzących w życie we wrześniu 2021 roku świetlówki fluorescencyjne T8 i T12 przestaną być produkowane. Całkowicie zastąpią je świetlówki LED. 

Oprócz tego wyróżniamy świetlówki LED do zastosowań specjalistycznych np. o podwyższonej szczelności do piwnic czy jako oświetlenie do warsztatów bądź garaży narażonych na zalanie. Wybierając świetlówkę LED, powinniśmy też zwracać uwagę na strumień świetlny wyrażony w lumenach. Najsilniejsze świetlówki LED (2100-3100 lm) wykorzystuje się w supermarketach i zakładach przemysłowych. Do oświetlenia w biurach, szkołach i innych tego typu miejscach powinny sprawdzić się świetlówki LED o delikatniejszym strumieniu świetlnym.

Czy świetlówki LED pasują do zwykłych opraw?

Instalacja świetlówek LED jest niezwykle prosta i szybka. Na szczęście nie będzie ona wymagać wymiany dotychczasowych opraw. Świetlówki LED projektowane są tak, aby łatwo dało się je zamontować w lampach wykorzystujących dotychczas świetlówki fluorescencyjne. Oto jak to zrobić. 

Jak wymienić świetlówkę na LED – poradnik krok po kroku:

1. Sprawdzamy, czy oprawa ma zapłonnik. 

2. Jeżeli tak, wymieniamy stary zapłonnik elektromagnetyczny na nowy zapłonnik LED (powinien znajdować się w opakowaniu każdej nowo zakupionej świetlówki LED od sprawdzonego producenta).

3. Jeżeli nie, twoja oprawa pracuje na stateczniku elektronicznym. Do takich opraw należy wybierać inne świetlówki (np. MASTER LEDtube InstantFit z zakończeniem o dwóch pierścieniach). 

4. Ostatni krok to montaż nowej świetlówki w starej oprawie oraz utylizacja starej żarówki w odpowiedni sposób. 

Jak widać wymiana starej świetlówki fluorescencyjnej na LED ogranicza się do:

sprawdzenia, czy oprawa posiada statecznik,

wyboru odpowiedniego produktu,

błyskawicznego montażu tuby w oprawie.

Z takim zadaniem powinien poradzić sobie nawet laik. Do wymiany świetlówki nie trzeba angażować do niego profesjonalnego instalatora.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć