Oświetlenie pokoju młodzieżowego – jakie światło najlepsze dla  nastolatka?

Odpowiednie światło w pomieszczeniu wpływa na wiele obszarów życia. Począwszy od ogólnego samopoczucia, po koncentrację, na jakości snu kończąc. Jak oświetlić zatem pokój młodzieżowy –  pomieszczenie o tak wielu różnych funkcjach? Poniżej zebraliśmy kilka wskazówek, które powinny Ci w tym pomóc.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym – krok 1 – odrobina teorii dla niewtajemniczonych

Jest wiele czynników, jakie należy uwzględnić przy wyborze oświetlenia. Każdemu z nich można by poświęcić osobny artykuł, dlatego skupimy się na dwóch kluczowych. Będą to:

  • Natężenie światła – zasada jest prosta: im więcej luksów, tym większe natężenie światła. Luksy obliczamy, dzieląc skuteczność świetlną żarówki wyrażoną w lumenach przez liczbę metrów kwadratowych, jakie chcemy oświetlić. W miejscach wymagających koncentracji zalecane jest mocniejsze oświetlenie. Z kolei dla strefy relaksu optymalnym rozwiązaniem będą nieco słabsze żarówki.
  • Temperatura barwowa, wyrażana w Kelwinach – barwa chłodna silnie pobudza, światło neutralne sprzyja aktywności i poprawia koncentrację, natomiast ciepła temperatura barwowa jest rozwiązaniem zalecanym w strefach relaksu, ponieważ wspiera wyciszenie i odpoczynek.

Bogatsi o tą wiedzę możemy świadomiej wybierać oświetlenie do mieszkania, w tym także pokoju młodzieżowego.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym – krok 2 – przyglądamy się potrzebom nastolatka

Z myślą o funkcjonalnym oświetleniu w pokoju nastolatka warto uwzględnić:

  • Odpowiednio oświetloną strefę nauki,
  • Odpowiednie oświetlenie strefy łóżka,
  • Światło sprzyjające chwilom relaksu i rozrywce.

W kolejnych akapitach szczegółowo opisujemy każdą ze stref i rekomendujemy dopasowane do nich oświetlenie.  

Oświetlenie sprzyjające nauce w pokoju młodzieżowym

Oświetlenie odgrywa znaczącą rolę w procesie przyswajania wiedzy. Nie bez powodu szkolne sale lekcyjne wypełnia jasne białe światło. Natężenie światła w strefie do nauki nie powinno być jednak zbyt duże, ponieważ może męczyć wzrok. O czym warto zatem pamiętać, oświetlając tą przestrzeń? 

Oświetlenie biurka

Wybierając światło sprzyjające nauce w pokoju młodzieżowym, warto zacząć od oświetlenia biurka. Najogólniej rzecz ujmując, powinno być to białe światło o chłodnej temperaturze barwowej, wspierającej koncentrację. Po więcej wskazówek dotyczących oświetlenia biurka odsyłamy do osobnego artykułu na blogu Luna Optica.

Oświetlenie pokoju młodzieżowego niwelujące skutki korzystania z ekranów

Nauka to nie tylko czytanie książek i sporządzanie notatek. Proces ten wspierają rozmaite urządzenia elektroniczne, a jak wiadomo, światło emitowane przez ekrany negatywnie oddziałuje na wzrok. 

Większy komfort zapewni żarówka LED lub lampka biurkowa z funkcją przyciemniania. Rozsądnym rozwiązaniem jest zakup żarówki LED typu dimmable, którą można ściemniać przy użyciu dedykowanego pilota albo aplikacji mobilnej. Na takiej zasadzie działają między innymi produkty WiZ i Philips Hue.

Oświetlenie strefy łóżka w pokoju nastolatka

Czy oświetlenie wpływa na jakość snu? Owszem, warto więc zadbać, by natężenie i temperatura barwowa oświetlenia w pokoju młodzieżowym współgrała z naturalnym rytmem dobowym człowieka. Jak już wiemy ekspozycja na zimne, niebieskie światło wieczorową porą negatywnie wpływa na jakość snu, dlatego należy go unikać w otoczeniu łóżka.

Jaką lampkę nocną wybrać do pokoju młodzieżowego?

Najważniejsze to wybrać żarówkę lub lampę emitującą światło o ciepłej barwie oraz łagodnym natężeniu. Wtedy powstanie klimat, który sprzyja odprężeniu i buduje poczucie bezpieczeństwa. 

Jeśli chcemy pójść o krok dalej, warto rozważyć:

  1. Zastosowanie żarówki LED z funkcją przyciemniania. Pozwoli to dostosować jasność w pomieszczeniu wedle preferencji. 
  2. Zastosowanie lampki, która będzie w stanie emitować wschód słońca. Mogą być to np. rozwiązania Philips Hue. Stopniowo rozjaśniająca się lampa skutecznie i przede wszystkim naturalnie wybudza z głębokiego snu – może być więc niemałym wsparciem dla nastolatka, który ma problemy z porannym wstawaniem. 

Lampka nocna nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem, które może służyć za oświetlenie strefy łóżka w pokoju młodzieżowym. Alternatywą może być lampa podłogowa lub kinkiet.

Oświetlenie stref relaksu w pokoju młodzieżowym

Kącik mola książkowego

Komfort podczas lektury zapewni nie tylko wygodny fotel, ale też odpowiednie oświetlenie. W tym przypadku warto postawić na lampę podłogową emitującą ciepłe, ale dość intensywne światło. Chodzi o to, aby oświetlenie wypełniło wnętrze przyjemną, relaksującą poświatą, ale jednocześnie umożliwiało komfortowe czytanie i nie męczyło wzroku. Ciekawym rozwiązaniem do tej przestrzeni są także wspomniane żarówki z możliwością regulacji natężenia i temperatury barwowej światła.  

Przestrzeń dla gracza lub kinomaniaka

Oświetlając otoczenie komputera lub telewizora, należy pamiętać o odpowiednim kontraście między urządzeniem a otoczeniem. Ekran nie powinien być najjaśniejszym elementem we wnętrzu – dla dobra wzroku nastolatka warto go delikatnie podświetlić od tyłu. 

Można to zrobić na wiele sposobów – przy pomocy lampy podłogowej, lampy stołowej czy taśmy LED. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także produkty Philips Hue z serii Entertainment. Pozwalają one zsynchronizować światła w pomieszczeniu z obrazem wyświetlanym na ekranie. Dzięki temu, gdy akcja filmu będzie rozgrywać się w lesie, pokój wypełni zielone światło, a gdy tylko bohaterowie wyjdą na otwartą przestrzeń, światło natychmiast zmieni barwy. Podobne efekty mogą towarzyszyć graniu w gry komputerowe.

Warto wiedzieć, że wspomniane rozwiązanie można zsynchronizować również z muzyką. Nietrudno więc wyobrazić sobie, że tego rodzaje oświetlenie może towarzyszyć nie tylko filmowym seansom, ale także spotkaniom ze znajomymi.

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym – krok 3 – wybieramy konkretne produkty 

Oświetlenie pokoju młodzieżowego powinno być przede wszystkim funkcjonalne, co nie znaczy, że nie może jednocześnie efektownie się prezentować.

Przekonasz się o tym, przeglądając ofertę lamp lunaoptica.pl. Znajdziesz u nas zarówno propozycje oświetlenia głównego, jak i produkty do oświetlenia poszczególnych stref w pomieszczeniu. Dostępne modele przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym klientom. Oferta uwzględnia zarówno tradycyjne oświetlenie, jak i inteligentne rozwiązania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć