Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym – jakie wybrać?

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym powinno podkreślać walory wnętrza i zapewniać domownikom bezpieczeństwo podczas poruszania się w górę i dół schodów. W artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyboru oświetlenia klatki schodowej, a także polecamy produkty, które najlepiej sprawdzą się w tego rodzaju wnętrzu.

Co jest ważne w oświetleniu klatki schodowej w domu jednorodzinnym?

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym nie powinno ograniczać się do przypadkowo wybranej lampy. Oto dlaczego lepiej nie bagatelizować tej kwestii:     

 • Oświetlenie klatki schodowej ma bardzo duży wpływ na poziom bezpieczeństwa domowników. Gdy stopnie nie są wystarczająco widoczne, ryzyko upadku znacząco rośnie.     
 • Klatka schodowa to często pierwsze miejsce w domu, które widzą wchodzący do środka goście. Dzięki odpowiednio dobranym lampom możemy już na wstępie oczarować swoich gości.

Oświetlenie klatki schodowej powinno być więc nie tylko efektowne, ale także zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników. Bezpieczne oświetlenie schodów to takie, które: 

 • dokładnie oświetla każdy stopień,
 • zapewnia dobrą widoczność, ale jednocześnie nie jest zbyt jaskrawe i nie oślepia przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów,
 • posiada funkcjonalne włączniki zamontowane w intuicyjnych dla użytkowników miejscach.

W dalszej części artykułu przyglądamy się produktom, które pozwolą nam osiągnąć taki efekt.

Oświetlenie klatki schodowej w domu – jakie produkty dostępne są na rynku?    

Poniżej przedstawiamy wybrane produkty do oświetlenia klatki schodowej w domu jednorodzinnym:     

 • Lampy wiszące – ten rodzaj oświetlenia doskonale sprawdzi się na reprezentacyjnej klatce schodowej w wysokim wnętrzu. Efektowny żyrandol doświetli pomieszczenie i doda mu unikatowego charakteru. Tak oświetlona klatka schodowa może jednak wymagać dodatkowego oświetlenia akcentowego, które będzie podświetlać poszczególne stopnie. Wszystko zależy od tego, na jaką lampę wiszącą padnie wybór oraz od specyfiki wnętrza.     
 • Plafony – to rodzaj bardzo wszechstronnego oświetlenia. Plafony mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na ścianie, dzięki czemu sprawdzą się praktycznie na każdej klatce schodowej – także tej niewielkiej, prowadzącej na poddasze.     
 • Kinkiety – to niekwestionowany klasyk wśród źródeł bocznego światła. Możemy wybierać spośród klasycznych i eleganckich ponadczasowych modeli z abażurami, albo zdecydować się na nowoczesne designerskie rozwiązania, ukryte pod kryształami i szkłem. Jeśli starannie zaprojektujemy aranżację z ich udziałem, powinny dokładnie doświetlić całą klatkę schodową.  
 • Punktowe spoty oświetleniowe – ta opcja może wymagać pomocy specjalisty, który najpierw zamontuje reflektory w ścianie, a następnie w odpowiedni sposób je ze sobą połączy. Reflektory punktowe można montować zarówno w samych stopniach, jak i na ścianie obok stopnia. Im gęściej zostaną rozmieszczone, tym dokładniej będą oświetlały schody.
 • Taśmy LED – podobnie jak reflektory są wstanie dokładnie oświetlić każdy stopień. Jednocześnie są bardzo proste w montażu i potrafią bardzo efektownie się prezentować (zwłaszcza na klatkach schodowych z ażurową zabudową).

Teraz, gdy już wiemy, jakie są rodzaje oświetlenia klatki schodowej w domu jednorodzinnym, śmiało możemy wybrać coś dla siebie.

Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto zorientować się jeszcze w ofercie inteligentnego oświetlenia, np. produktach Philips Hue dostępnych w naszym sklepie. Na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się one od tradycyjnego oświetlenia, jednak są to wyłącznie pozory. W praktyce inteligentne oświetlenie oferuje nam znacznie więcej opcji. 

 • Możemy nim sterować nie tylko przy pomocy przełączników, ale także aplikacji czy asystentów głosowych. 
 • Możemy samodzielnie zmieniać temperaturę barwową oraz intensywność, z jaką świecą poszczególne żarówki.
 • Możemy synchronizować żarówki z różnymi czujnikami, w tym czujnikami ruchu, które doskonale sprawdzają się na klatce schodowej. Dzięki nim będziemy mogli automatycznie uruchomić światło na klatce schodowej, wchodząc do góry z naręczem zakupów i dzieckiem pod pachą.

Wymienione rozwiązania to zaledwie ułamek możliwości inteligentnego oświetlenia Philips Hue. Znacząco zwiększa ono nie tylko komfort korzystania z klatki schodowej, ale i wielu innych przestrzeń. Dlatego gdy planujemy remont lub budowę domu, dobrze jest przyjrzeć się tej technologii. Nie musimy decydować się od razu decydować na cały system – można go rozbudowywać stopniowo, zaczynając od jednego pomieszczenia. 

Oświetlenie klatki schodowej w domu – co jeszcze warto wiedzieć?

Oświetlenie klatki schodowej w domu jednorodzinnym nie musi wiązać się z kosztownym remontem. Czasem wystarczy wymiana żarówek lub montaż taśm ledowych, aby schody zyskały świeży wygląd i stały się bezpieczniejszym miejscem. Po więcej oświetleniowych inspiracji koniecznie zajrzyjcie do innych artykułów na blogu LunaOptica.pl.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć